whey steroid
Unikalne i sprawdzone teksty

Wypracowania

Wpływ pieniądza na życie bohaterów literackich. Zanalizuj na wybranych... | wypracowanie

Pieniądze są czymś o czym nie wypada mówić. Tak przynajmniej utrzymuje znane powiedzenie. A czy wypada o pieniądzach pisać? Już szybkie zerknięcie do klasyki literatury upewnia nas że owszem. Wywierały one bowiem wielki wpływ na bohaterów książek najważniejszych autorów.... Więcej »

Więcej »

Portret ojca w literaturze. Przedstaw i porównaj wybrane przykłady | wypracowanie

Ojciec to figura istotna w życiu każdego człowieka. I dzisiaj większość ludzi przytaknie takiemu sformułowaniu a co dopiero w poprzednich wiekach – trzeba przecież pamiętać iż ongiś ojciec miał władzę nad całą rodziną i to on decydował o losach familii. Zły rodziciel mógł... Więcej »

Więcej »

„Młodzi” i „starzy” czyli pokoleniowe zmiany warty w literaturze... | wypracowanie

Konflikt pokoleń jest czymś co w mniej lub bardziej wyraźnej formie ma miejsce od stuleci. Stary król powoli szykuje się na śmierć a dworacy skupiają się wokół jego następcy. Młody rolnik przysposabia się do przejęcia majątku po ojcu który jeszcze nie ma ochoty opuszczać... Więcej »

Więcej »

Artystyczne interpretacje historii w literaturze i malarstwie. Analiza... | wypracowanie

Starożytna sentencja mówi że historia jest nauczycielką życia. Mało jednak kto sięga po obszerne opatrzone przypisami rozprawy naukowe. Większość ludzi poznaje dzieje poprzez sztukę – dziś przede wszystkim kino a dawniej malarstwo i literaturę. Oczywiście artyści nie są... Więcej »

Więcej »

Szydercy prześmiewcy parodyści - ich rola w tradycji europejskiej w... | wypracowanie

Błazen był od wieków figurą niezwykle istotną w kulturze. Podkreślał on chwiejność umowność hierarchii społecznych zmuszając możnych tego świata do pokory. Ukazywał potęgę głupoty i pozwalał zakosztować oczyszczającego choć nieraz gorzkiego śmiechu. W XX wieku błazen... Więcej »

Więcej »

Wizerunek Żyda w literaturze XIX i XX wieku. Odwołaj się do wybranych... | wypracowanie

Historia Żydów naznaczona jest wielką dwuznacznością. Z jednej strony naród ów wydał niezliczone zastępy wybitnych artystów naukowców a także polityków wzbogacających kulturę krajów w których żyli. Z drugiej wszakże strony dzieje tego... Więcej »

Więcej »

Obraz rodzacej sie niepodleglej Polski w „Przedwiosniu” Żeromskiego... | wypracowanie

Wydane w 1924 r. „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego szybko stało się dziełem niezwykle szeroko komentowanym. Oprócz niewątpliwych walorów artystycznych wpływ miało na to także społeczno - polityczne zaangażowanie utworu który poddawano rygorystycznej ocenie... Więcej »

Więcej »

Obraz wojny z punktu widzenia narratora oraz Cezarego Baryki | wypracowanie

Tłem młodości Cezarego Baryki - głównego bohatera „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego - była wojna. Najpierw znał ją tylko z listów wysyłanych przez ojca a sam wciąż będąc w Baku wykorzystywał nieobecność pana Seweryna i cieszył się licznymi swobodami na... Więcej »

Więcej »

„Przedwiośnie” jako powieść polityczna | wypracowanie

„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego wydane zostało w 1924 r. a więc sześć lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Powieść przedstawiająca losy Cezarego Baryki sytuowana jest w gronie najwybitniejszych powieści politycznych w historii polskiej literatury. Fakt ten nie... Więcej »

Więcej »

Opis przygody Tomka Wilmowskiego | wypracowanie

Tomek Wilmowski w trakcie podróży do Australii miał wiele niesamowitych mrożących krew w żyłach przygód. Jedna z nich miała miejsce gdy statek zbliżał się powoli do równika. Ponieważ załodze doskwierał upał wieczory spędzano na pokładzie. Tomek lubił obserwować... Więcej »

Więcej »

Opis szkoły Tomka Wilmowskiego – czym różni się od szkoły współczesnej?... | wypracowanie

Edukacja szkolna stanowi istotny etap w rozwoju intelektualnym i światopoglądowym każdego dziecka. Niewątpliwie jest to ważny czas kiedy pogłębiamy swoją wiedzę nabywamy nowych umiejętności rozwijamy swe pasje uczymy się przystosowania do życia a także właściwego kształtowania relacji... Więcej »

Więcej »

Funkcja mitu szklanych domów w „Przedwiośniu” | wypracowanie

W czasie podróży z Baku do Moskwy Seweryn Baryka opowiadał synowi jak wygląda Polska którą odwiedził w czasie wojny. Zgodnie z jego słowami na kształtowanie się ojczyzny bohaterów wpłynął również pewien ich krewny który porzucił Warszawę i wyjechał... Więcej »

Więcej »

Koncepcje naprawy Polski w „Przedwiośniu” | wypracowanie

Jednym z tematów podjętych przez Stefana Żeromskiego w „Przedwiośniu” była refleksja nad sposobem odbudowy Polski która w 1918 r. odzyskała niepodległość po 123 latach niewoli. Co ciekawe poruszenie tej kwestii wyraźnie wpłynęło na odbiór powieści Żeromskiego.... Więcej »

Więcej »

Nawłoć - „Przedwiośnie” - opis i znaczenie | wypracowanie

Nawłoć od której wywodzi się tytuł drugiej części „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego jest leżącym nieopodal Częstochowy dworkiem szlacheckim. Majątek ten należy do Hipolita Wielosławskiego - przyjaciela głównego bohatera powieści. Obu mężczyzn połączyła... Więcej »

Więcej »

„Przedwiośnie” jako powieść-dyskusja nad kształtem odrodzonej... | wypracowanie

Akcja „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego umieszczona została w szczególnym przełomowym dla Polski wycinku historii. Po zakończeniu I wojny światowej niepodległość stała się faktem. Jednakże okupione krwią tysięcy bohaterów zwycięstwo które odniesiono... Więcej »

Więcej »

Obraz rewolucji w „Przedswiośniu” | wypracowanie

Stabilne i spokojne życie jakie państwo Barykowie wiedli w Baku zostało zakłócone przez wybuch I wojny światowej. Wcielenie pana Seweryna do armii było szczególnie dotkliwym ciosem dla pani Jadwigi która musiała udźwignąć na swych barkach ciężar opieki nad synem i domem.... Więcej »

Więcej »

Etapy dojrzewania Cezarego Baryki | wypracowanie

Cezary Baryka - główny bohater „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego - jest postacią dynamiczną która w toku rozwoju fabuły dojrzewa i zmienia swoje poglądy. Proces ten zachodzi więc nie tylko w sferze biologicznej postaci lecz również w jej mentalności. Na kartach... Więcej »

Więcej »

Znaczenie tytułu „Przedwiośnie” | wypracowanie

„Przedwiośnie” to jedna z najważniejszych i najbardziej cenionych powieści w obfitym dorobku Stefana Żeromskiego. W utworze tym autor poruszył bardzo ważny temat sporu ideologicznego o wygląd niepodległej Polski oraz z charakterystyczną dla siebie wrażliwością ukazał problemy... Więcej »

Więcej »

Cezary Baryka jako bohater romantyczny? | wypracowanie

Cezaremu Baryce - głównemu bohaterowi „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego - czytelnik towarzyszy przez całą młodość. Najpierw obserwuje psotnego młodzieńca który przewodził chłopięcym bandom przemierzającym ulice Baku później widzi jak syn pani Jadwigi... Więcej »

Więcej »

Dzieje Cezarego Baryki | wypracowanie

Dzieciństwo Cezarego Baryki - syna Seweryna i Jadwigi z Dąbrowskich - było okresem pełnym szczęścia i miłości. Rodzice otaczali swe jedyne dziecko troskliwą opieką nie szczędząc środków na jego edukację i wychowanie. Młodzieniec uczył się języków gry na fortepianie i... Więcej »

Więcej »

Porównaj literackie portrety ofiar i ich oprawców w cz. 3 „Dziadów”... | wypracowanie

Polska literatura przedstawiła wiele obrazów cierpienia i rozpaczy. Nie ma się czemu zdziwić zważywszy że ostatnie trzy stulecia naszej narodowej historii nie należały do najłagodniejszych. Przemoc znaczyła życie kolejnych pokoleń a młodzież nieraz wchodziła w dorosłość przy... Więcej »

Więcej »

„Kartoteka” Tadeusza Różewicza jako antydramat – cechy | wypracowanie

„Kartoteka” Tadeusza Różewicza często określana jest jako antydramat ponieważ została skonstruowana na zasadach łamiących tradycyjną konwencję gatunku. Po pierwsze świat przedstawiony jest tu bliżej nieokreślony ani miejsce ani czas akcji nie zostają skonkretyzowane.... Więcej »

Więcej »

Różne ujęcia wsi w literaturze renesansowej – porównaj je na podstawie... | wypracowanie

Jeszcze w XX wieku większość mieszkańców Polski żyła na wsi i pracowała na roli. Jest więc rzeczą oczywistą że życie wiejskie przyciągało uwagę naszych pisarzy i poetów zwłaszcza tych pochodzenia szlacheckiego. Ziemianie utrzymywali się z rolnictwa a literatura XVI wieku... Więcej »

Więcej »

Dom i świat w twórczości J. Kochanowskiego i M. Reja | wypracowanie

Jan Kochanowski i Mikołaj Rej to nie tylko wybitni autorzy którzy gruntownie przyczynili się do przeobrażenia polszczyzny w język literacki. Obaj oddali również w znakomity sposób ducha epoki w jakiej żyli. Warto sięgać po ich dzieła by uświadomić sobie jak nasi przodkowie... Więcej »

Więcej »

Sceptyczny obraz człowieka i świata w „Bajkach” I. Krasickiego | wypracowanie

Ignacy Krasicki należał do najwybitniejszych autorów polskiego oświecenia. Debiutował w okolicach czterdziestki ale mimo to udało mu się zostawić po sobie olbrzymią spuściznę literacką – powieści wiersze tłumaczenia. Jednak do najciekawszych jego dzieł zalicza się „Bajki”.... Więcej »

Więcej »

Charakterystyka porównawcza Kmicica i Wołodyjowskiego | wypracowanie

Bohaterowie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza od ponad stu lat dominują nad wyobraźnią Polaków. Wystarczy otworzyć książki historyczne by zorientować się jak wiele pseudonimów żołnierzy AK pochodziło właśnie z kart tego dzieła. Paweł Jasienica wielki eseista i... Więcej »

Więcej »

Motywy mitologiczne w literaturze i sztuce | wypracowanie

Mitologia była czymś co w czasach starożytności i średniowiecza (w przypadku terenów pogańskich) porządkowało ludziom obraz świata. Nie wszyscy oczywiście uznawali ją za źródło nieomylnej prawdy– w antycznych religiach nie było odpowiednika katolickich dogmatów... Więcej »

Więcej »

Motyw matki w literaturze i sztuce | wypracowanie

Matka to osoba szczególna. Dzięki niej trafiamy na świat ona zajmuje się naszym wychowaniem przybliża nam podstawowe pojęcia. Nawet jeśli jest prostą osobą to staje się najważniejszą nauczycielką naszego życia. Artyści nie są tutaj żadnym wyjątkiem wręcz przeciwnie. Można... Więcej »

Więcej »

Motyw odwagi w literaturze i sztuce | wypracowanie

Odwaga to jedna z najbardziej docenianych cnót. Nikt nie pragnie uchodzić za tchórza natomiast każdy z przyjemnością słucha gdy ktoś nazywa go dzielnym. Przed stu laty za zarzucenie komuś braku odwagi można było zostać wyzwanym na pojedynek. To chyba najlepiej ukazuje wagę... Więcej »

Więcej »

Motyw tchórzostwa w literaturze i sztuce | wypracowanie

Do cech najbardziej podziwianych przez większość ludzi należy odwaga. Pragniemy być dzielni stawiać czoła największym przeciwnością losu. Literatura i kino oferują nam wzory nieustraszonych mężczyzn i kobiet nie wahających się w obliczu najstraszniejszych niebezpieczeństw. Paradoksalnie... Więcej »

Więcej »

Cudzoziemka jako powieść psychologiczna | wypracowanie

„Cudzoziemka” Marii Kuncewiczowej powszechnie uważana jest za jedno z najwybitniejszych dzieł psychologizmu polskiego międzywojnia. Nurt ten który ukształtował się na początku XX stulecia koncentrował się głównie opisie przeżyć wewnętrznych bohaterów przedstawianiu... Więcej »

Więcej »

Porównanie postaw Kordiana i Męża (z „Nie-boskiej komedii”) | wypracowanie

Spośród postaci jakie zapełniają karty dzieł polskich romantyków niewątpliwie do najciekawszych należą Kordian i Mąż. Pierwszy jest tytułowym bohaterem dramatu Juliusza Słowackiego drugi z kolei stanowi centralną figurę „Nie-boskiej komedii” Zygmunta Krasińskiego.... Więcej »

Więcej »

Katastrofizm w „Szewcach” | wypracowanie

Wizja świata ukazana w „Szewcach” Stanisława Ignacego Witkiewicza budzi u czytelnika ciekawość i niepokój. Ten drugi stan nasila się wraz z postępem fabuły której rozwój napędzają rewolucje. Rzeczywistość dramatu przekształca się trzykrotnie za każdym... Więcej »

Więcej »

Groteska w „Szewcach” | wypracowanie

Dominującą kategorią estetyczną w „Szewcach” Witkacego jest groteska. Świat dzieła wykreowany został w taki sposób by zaprzeczyć prawidłowościom zachodzącym w rzeczywistości i wywołać u odbiorcy uczucie absurdu wyobcowania. Dla osiągnięcia takiego efektu autor posłużył... Więcej »

Więcej »

Szewcy jako dramat awangardowy | wypracowanie

Dramat awangardowy jest gatunkiem literackim który powstał w pierwszej połowie XX wieku. Jak wskazuje sama nazwa - rodzaj ten znacznie odróżniał się od klasycznej realizacji utworów dramatycznych innowacyjnością przewyższał nawet dramat romantyczny nierzadko posługując... Więcej »

Więcej »

„Folwark zwierzęcy” – utopia czy antyutopia? | wypracowanie

„Folwark zwierzęcy” George’a Orwella w pewnym sensie można określić jako antyutopię. Wedle słownika terminów literackich zjawisko to odnosi się przede wszystkim do przyszłościowej wizji społeczeństwa która posiada wyraziście pesymistyczny charakter. „Folwarku... Więcej »

Więcej »

Totalitaryzm w „Folwarku zwierzęcym” | wypracowanie

„Folwark zwierzęcy” George’a Orwella to czytelna parabola totalitarnego systemu politycznego. Pisarz zawarł w swojej powieści wyrazistą aluzję do rewolucji październikowej w Rosji która doprowadziła do powstania Związku Radzieckiego. Mamy tu do czynienia z modelowym... Więcej »

Więcej »

Charakterystyka porównawcza Napoleona i Snowballa | wypracowanie

Napoleon i Snowball z „Folwarku zwierzęcego” George’a Orwella to dwa knury które stają na czele zwierzęcej rewolucji mającej na celu obalenie rządów człowieka na farmie. Kiedy bunt kończy się zwycięstwem i pan Jones zostaje wypędzony pomiędzy dowódcami... Więcej »

Więcej »

Trudna sztuka dorastania bohaterów romantycznych do czynu | wypracowanie

Oświecenie przykładało szczególną wagę do mądrości i spokojnej „zimnej” obserwacji rzeczywistości. Romantyzm stanął niejako w kontrze do tych postulatów. Jego przedstawiciele zachwycali się wielkimi czynami wzywali do tychże czynów – czasem sami jak... Więcej »

Więcej »

List do Małego Księcia o dorosłych zasługujących na podziw | wypracowanie

Drogi Mały Książę Piszę do Ciebie ponieważ z pewnością wróciłeś już na swoją planetę i wraz ze swoją Różą oglądasz z niej naszą Ziemię. Zastanawiam się jakie wspomnienia zachowałeś o nas Ziemianach. Czy pamiętasz swojego wiernego przyjaciela Lisa i pilota z którym... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy z kategorii Wypracowania

„Rok 1984” jako antyutopia

„Utopia” to dzieło Tomasza Morusa. Renesansowy autor przedstawił w niej wizję idealnego ustroju politycznego. Książka ta dała nazwę całemu gatunkowi literackiemu...

Świat jest darem dla człowieka...

W naszym codziennym życiu któremu towarzyszy poczucie stabilności i bezpieczeństwa często nie zastanawiamy się jak wielkim darem jest dla nas świat. Piękno otaczającej...

Kartka z pamiętnika Robinsona

Siedzę na tej wyspie od kilku lat a moim towarzystwem są tylko kozy i papuga. Ciekawe czy ktoś kiedyś przeczyta to co w tej chwili piszę? Jeśli tak zapewne uzna że bardzo...

Paul Gauguin Skąd przychodzimy?...

Według samego Paula Gauguina najlepszym jego dziełem jest obraz „Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”. Artysta spróbował w nim prześledzić...

Opis obrzędu dziadów w cmentarnej...

Jest noc. Ciemność spowiła świat gdzieniegdzie widać tylko błyskające oczy tajemniczych stworzeń. W niewielkiej kaplicy mieszczącej się tuż obok cmentarza zgromadzili...

Opowiadanie o miłości nastolatków...

Tego dnia w szkole odbywała się dyskoteka. Jak zawsze Kasia spięła długie włosy w wysoki kucyk pomalowała usta błyszczykiem i ubrała ulubioną spódnicę. Wiedziała...

„Bogurodzica” w kontekście...

Polską poezję średniowieczną dzieli się najczęściej na świecką i religijną. Przyporządkowanie niektórych tekstów do jednej z powyższych kategorii nie...

Motyw labiryntu w literaturze i...

Labirynt to jeden z najpopularniejszych motywów w sztuce i literaturze. Przewija się on od starożytności aż do dzieł współczesnych twórców....

Korzyści życia na wsi – rozprawka...

Żyjemy w czasach gwałtownego rozwoju miast. Coraz więcej osób przeprowadza się do metropolii licząc że w wielkich ośrodkach łatwiej znajdą dobrą pracę i będą...