Stanisław Wokulski to bohater powieści napisanej przez Bolesława Prusa pod tytułem „Lalka”.Mężczyzna to postać niezwykła która łączy w sobie szereg sprzeczności. Niemożliwym jest przyporządkowanie bohatera jako charakterystycznego dla okresu pozytywizmu czy też jako... Więcej »
Więcej »Powieść Stefana Żeromskiego zatytułowana „Przedwiośnie” to opowieść która przedstawia dzieje młodego Cezarego Baryki a jednocześnie poprzez jego przygody oraz obserwacje rysuje szeroki obraz społeczeństwa. Jednym z ciekawszych opisów i przykładów różnic... Więcej »
Więcej »Definicja To koncepcja której nazwa oznacza użyteczność. Powstała w XVIII wieku w Anglii. Filozofia która mierzyła uczynki miarą użyteczności była popularna przede wszystkim u twórców pozytywistycznych. Opis Koncepcja zakłada że człowiek w swoim dążeniu nie... Więcej »
Więcej »Jestem zagrodnikiem – posiadam własne pole choć może odpowiedniejszym określeniem byłby własny kawałek ziemi. Od samego rana staram się pracować. Moje wyjcie na pole poprzedza skromne śniadanie. Zazwyczaj jem kaszę. To jeden z najłatwiej dostępnych a zarazem sycących posiłków.... Więcej »
Więcej »Pośrodku pustki znajdował się samotny bóg. Nie pamiętał kiedy powstał nie pamiętał skąd wziął się pośród pustki. Zdawać by się mogło że był tam od zawsze. Nie mając początku nie podlegając regułom czasu żeglował samotnie przez nicość. Pewnego dnia pomyślał... Więcej »
Więcej »Każdy człowiek posiada swoje sekrety tajemnice których nie chce wyjawić. Wydaje się to być zupełnie naturalnym. Moim zdaniem życie bez tajemnic byłoby uboższe. Oczywiście nie zawsze tajemnice są wskazane i czasem warto podzielić się swoimi sekretami z innymi osobami. Dzięki temu... Więcej »
Więcej »Odpowiedź na pytanie o to czy tolerancja jest wartością we współczesnym świecie nie jest odpowiedzią łatwą. Świat wysyła nam bowiem sprzeczne sygnały. Jednego dnia nawołuje do miłości i szacunku po to by następnego pokazać nam obraz wzajemnej nienawiści. Jednak moim zdaniem... Więcej »
Więcej »„Sonety krymskie” to cykl utworów napisanych przez Adama Mickiewicza. Bezpośrednia przyczyną ich powstania była podróż poety na Krym. Sonety posiadają szereg cech które świadczą o ich romantycznym rodowodzie. Skupienie na duchowości przeżyciach wewnętrznych... Więcej »
Więcej »Jedyna i najmilsza! Czy pamiętasz jeszcze nasz pobyt w Tomaszowie? Wspólnie spędzane chwile minuty które zdawały się upływać za szybko. Dziś przed oczami widzę ten pokój w Tomaszowie. Okrągły stół i mnie oraz Ciebie. Wtedy jeszcze Nas – razem jako parę.... Więcej »
Więcej »Ars moriendi to pojęcie które dosłownie oznacza sztukę umierania. W literaturze i sztuce ukazywany był moment odejścia człowieka z ziemi. Motyw ars moriendi związany był z religijnością. Jego użycie miało na celu ukazanie zakończenie ziemskiego życia i sąd nad konającym człowiekiem.... Więcej »
Więcej »Panegiryk jest dość ciekawą formą literacką która nie wiąże się z żadnym konkretnym gatunkiem jej głównym wyznacznikiem jest obecność przesadnego wychwalania jakiejś osoby czy instytucji. Dlatego też panegiryki mogą być realizowane w obrębie przeróżnych gatunków... Więcej »
Więcej »Czekając aż Marcin i Kostek wpadną do mnie rozpaliłem ognisko i ruszyłem do lasu na grzyby by zobaczyć czy w sprawdzonych przeze mnie miejscach jest jeszcze co zbierać. Obiecałem chłopakom że pokażę im gdzie rosną najdorodniejsze kurki gdzie trafią na olbrzymie maślaki i borowiki a gdzie... Więcej »
Więcej »Zainteresowanie wschodem jego kulturą oraz sztuką było zjawiskiem charakterystycznym dla epoki romantyzmu. Orientalizm jako zjawisko występował w wielu utworach. Jego przejawy dostrzec można również w cyklu sonetów napisanych przez Adama Mickiewicza. Orientalizacja dostrzegalna... Więcej »
Więcej »Symbole narodowe to takie rzeczy które dla każdego przedstawiciela danego narodu mają szczególną wartość.Dla mnie polskie symbole narodowe też ją posiadają. Każdy z nich wyznacza jedną i najważniejszą rzecz –są przypomnieniem polskości. Dla mnie symbole narodowe to... Więcej »
Więcej »Charakterystyka kierunku Naturalizm to jeden z kierunków powstałych w okresie pozytywizmu w XIX wieku. W swoich założeniach odwołuje się on do wartości cenionych w epoce. Jednym z najważniejszych postulatów naturalizmu jest przedstawianie rzeczywistości. Jednak rzeczywistość... Więcej »
Więcej »Stwarzając człowieka Bóg podarował mu wolną wolę i ustanowił go gospodarzem świata. Człowiek dostając tę możliwość został obdarowany nie tylko przywilejami ale i odpowiedzialnością. Analizując rzeczywistość można dokonać oceny tego czy człowiek XXI wieku dobrze wywiązuje... Więcej »
Więcej »Charakterystyka kierunku Ekspresjonizm to kierunek który widoczny był zarówno w literaturze jak i w sztuce. W obu formach twórczości uwidocznił się w XX wieku. Ekspresjonizm głosił przede wszystkim zachętę do wyrażania uczuć uzewnętrzniania ich. W swoich założeniach... Więcej »
Więcej »Moja szkoła to niezwykle piękny stary budynek którego jedna ze ścian pokryta jest pnącym bluszczem. Gdybym miał wyobrazić ją sobie za sto lat myślę że jej wygląd całkowicie się zmieni i nie będzie już ona taka sama jaka jest obecnie. Myślę że z jej ścian zniknie bluszcz a... Więcej »
Więcej »Drogi Koszałku Opałku! Piszę do Ciebie ponieważ chciałabym Ci pomóc w odnalezieniu wiosny. Wiem że Krasnoludkom jest coraz zimniej i macie ogromny problem z nieprzemijającą zimą. Mądry Koszałku Opałku jeśli chcesz znaleźć wiosnę musisz szukać uważnie. Choć wiem że książki... Więcej »
Więcej »Charakterystyka kierunku Kubizm to kierunek powstały na początku XX wieku. Za jego twórców uważa się Pablo Picasso oraz Georgesa Braque. Kierunek ten przyczynił się do późniejszego rozwoju innych nurtów takich jak na przykład futuryzm. Cechy opis założenia Kubiści... Więcej »
Więcej »Ponieważ „Kronika polska” Galla Anonima miała być raczej panegirykiem na cześć Bolesława Krzywoustego niż dziełem porządkującym dzieje polskich władców toteż Bolesławowi Chrobremu poświęcił Gall sporą część swego dzieła nie przypadkowo lecz by stworzyć wyraźną... Więcej »
Więcej »Byłem zły na mojego tatę. Po raz kolejny mnie zawiódł. Obiecał że razem ze mną poskłada model samolotu który dostałem od niego na urodziny i znowu wykręcił się zmęczeniem. Zawsze słyszę to samo albo: „Nie mam czasu. Mam dużo pracy” albo: „Jestem zmęczony”.... Więcej »
Więcej »Ocena tego jakimi gospodarzami świata okazali się ludzie nie jest dla mnie zadaniem łatwym. Wydawać by się mogło że ludzie w niewłaściwy sposób zajmują się światem który został im dany. Wydawać by się mogło że nie potrafią oni być wdzięczni za dar życia i nie potrafią... Więcej »
Więcej »Odpowiedź na pytanie czy warto poświęcić życie na idei nie jest odpowiedzią prostą. Pytanie to najczęściej rozpatrywane jest w kontekście ważnych wydarzeń historycznych takich jak Powstanie Warszawskie. Biorąc pod uwagę popularność filmu „Miasto 44” oraz powracająca popularność... Więcej »
Więcej »Podróżowanie może mieć wiele imion. Każdy kto kiedykolwiek podróżował wie że to stwierdzenie jest prawdą. Poparcie dla tej tezy stanowią także podróże które odbywane były przez różnorodnych bohaterów literackich. Dla każdego z nich podróż... Więcej »
Więcej »Refleksja nad przeznaczeniem towarzyszy ludzkości od tysięcy lat. Dotyczy ona nie tylko koncepcji historii (determinizm – wszystko jest zaplanowane – oraz indeterminizm – wybory człowieka kreują rzeczywistość) ale także jednostek. W starożytnej Grecji zawiłości losu i niemożność... Więcej »
Więcej »„Wieża” Gustawa Herlinga Grudzińskiego jest opowiadaniem skłaniającym do trudnej refleksji na temat cierpienia samotności bólu poszukiwania swego miejsca oraz relacji człowieka z Bogiem. Napisany w 1958 r. utwór przedstawia szczegóły pobytu bohatera i narratora... Więcej »
Więcej »Patriotyzm rozumiem przede wszystkim jako gotowość poświęceń w imię ojczyzny. Jednak pojęcie to jest bardzo szerokie i zawiera w sobie wiele przykładów działania jakimi można przysłużyć się swemu krajowi. Poniżej postaram się wyjaśnić co dokładnie oznacza dla mnie ten termin... Więcej »
Więcej »Gdybym mówił językami ludzi i aniołów a miłości bym nie miał stałbym się jak miedź brzęcząca albo cymbał brzmiący – słowa rozpoczynające Pierwszy list do Koryntian (oraz tzw. „Hymn o miłości”) podkreślają olbrzymie znaczenie miłości w ludzkim życiu.... Więcej »
Więcej »W naszych wyobrażeniach rycerze często funkcjonują jako wielcy niezwykle silni mężczyźni którzy w lśniących zbrojach mkną na cudnych rumakach. Zazwyczaj pojawiają się tam gdzie komuś dzieje się krzywda i biorą go w obronę przywracając panowanie sprawiedliwości. Niestety –... Więcej »
Więcej »Nazwa renesans pochodzi od francuskiego słowa „renaissance” znaczącego odrodzenie. Doskonale odzwierciedla ono charakter tej epoki która narodziła się we Włoszech w XIV stuleciu promieniując stamtąd na całą Europę. Głównym założeniem nowego prądu ideowego był... Więcej »
Więcej »Motyw faustyczny wywodzi się z dramatu Johanna Wolfganga von Goethego. Wiąże się on z postacią poszukującą odpowiedzi na dręczące ludzkość pytania i problemy dążącą do prawdy. Pragnienie wiedzy jest tak silne że dla zaspokojenia żądzy rozwikłania odwiecznych tajemnic bohater faustyczny... Więcej »
Więcej »Dom to nie tylko ściany. Pojęcie to można rozumieć także w sposób szerszy przenośny. Oznacza wtedy ono przestrzeń w której żyjemy – jej cechy postaci domowników i wartości przejawiające się w niej. Dom wykracza więc poza swe materialne ograniczenia co postaram... Więcej »
Więcej »Literatura od stuleci podejmuje różnorodne tematy – także kwestie polityczne społeczne historyczne i religijne. Jej zaangażowanie w proces kształtowania świata sprawia że nierzadko poruszane są kwestie bieżące aktualne i skłaniające do refleksji. Nie powinien więc dziwić... Więcej »
Więcej »Problem cierpienia towarzyszy ludzkości od wieków. Kolejne pokolenia myślicieli filozofów artystów przyrodników i lekarzy zastanawiają się nad istotami jego różnych wymiarów – psychicznego i fizycznego – wielokrotnie podkreślając zachodzące... Więcej »
Więcej »Robinson Crusoe i Piętaszek to bohaterowie powieści Daniela Defoe. Są to postaci kontrastowe – stanowią przeciwieństwa różniąc się zarówno fizycznie jak i pod względem kulturowym. Mimo to relacje między nimi układają się dobrze a w pewnym momencie pojawia się przyjaźń... Więcej »
Więcej »Kultura starożytnej Grecji stanowi jeden z fundamentów na których zbudowana została współczesna cywilizacja europejska. Pośród najważniejszych elementów tej całości szczególną rolę pełnił zbiór wierzeń i podań dotyczących bogów i... Więcej »
Więcej »Większość uczniów marzy o długich i słonecznych dniach wolnych od szkoły oraz… o idealnym nauczycielu. Jaki powinien on być czym powinien się odznaczać by zyskać sobie naszą sympatię? Idealny nauczyciel powinien być ładny. Nie jednak nie. Po krótkich przemyśleniach... Więcej »
Więcej »Prawda może być bolesna. Niemal każdy ma doświadczenia które mogłyby potwierdzić te słowa. Jednak ludzie nie lubią być okłamywani często podkreślając że zawsze woleliby słyszeć prawdę. Warto więc zastanowić się czy należy mówić ją bez względu na okoliczności.... Więcej »
Więcej »To był dziwny rok. Wszystko układało się jak z płatka a ja z zadziwiającą regularnością odnosiłem kolejne sukcesy – świadectwo z wyróżnieniem trzecie miejsce w olimpiadzie wojewódzkiej i owocny udział w szkolnych konkursach. Co dziwne nawet nie okupiłem tego szczególnie... Więcej »
Więcej »Liberalizm to nurt polityczny (ideologia) kładący szczególny nacisk na wolność polityczną i gospodarczą. Historycy idei doszukują się korzeni liberalizmu już...
„Mistrz i Małgorzata” to powieść paraboliczna w której ponad poziomem znaczeń dosłownych wynikających z sensu współczesnej fabuły nadbudowany...
Motywy autotematyczne są powszechne w sztuce i literaturze. Skąd to wynika? Sądzę że artyści jak wszyscy potrzebują udowodnienia samym sobie iż to czym się zajmują...
Powstanie świata to wydarzenie które w literaturze jest opisywane przede wszystkim w Biblii oraz Mitologi. Można powiedzieć że znakomita większość późniejszych...
Staś i Nel znajdowali się razem z Arabami na pustyni. Dzień był niezwykle ciepły a w powietrzu wyczuwalny był dziwny zapach. Beduini dostrzegli oznaki działalności złych...
W swojej twórczości William Szekspir często odwoływał się do dorobku kultury klasycznej. Będąc jeszcze uczniem szkoły w Stratford przyszły dramaturg miał sposobność...
Inwokacja rozpoczynająca „Pana Tadeusza” jest być może najbardziej rozpoznawalnym fragmentem polskiego dzieła literackiego. Ta rozbudowana apostrofa stanowi nawiązanie...
Telemachu synu mój najdroższy niezwykle jestem szczęśliwy że los zezwolił mi na powrót do ziemi ojczystej. Rad jestem z tego tym bardziej gdyż niejednokrotnie...
Poeci od wieków wypominali swoim rodakom wady i przywary. Satyra była środkiem który miał na celu poprawę obyczajów i sytuacji politycznej zmotywowanie...