„Wojna karnawału z postem” to obraz którego autorem jest Peter Bruegel. Dzieło powstało w szesnastym wieku. Analiza Na obrazie przedstawione zostały odmienne postawy ludzi. Widoczny jest kontrast pomiędzy dwiema stronami obrazu. Po prawej znajduje się kościół czy też... Więcej »
Więcej »Obraz zatytułowany „Sobieski pod Wiedniem” to dzieło które stworzył Juliusz Kossak. Przedstawiona przez niego została niezwykła scena – widoczna jest na nim Odsiecz Wiedeńska. Opis Obraz przedstawia wojsko które odbiorca ma okazję podziwiać w momencie po zakończeniu... Więcej »
Więcej »„Ekstaza świętej Teresy” to jedna z najsłynniejszych rzeźb autorstwa Giancolezo Berniniego. Jej tematyka odnosi się do przeżyć świętej Teresy. Opis Rzeźba przedstawia kobietę oraz anioła. Wydaje się że leżąca święta bliska jest omdlenia lub miało ono już miejsce. Jest... Więcej »
Więcej »„Prometeusz skowany” to przedstawienie mitologicznej sceny które zostało dokonane przez Rubensa. Opis Obraz przedstawia mężczyznę który przykuty jest za pomocą łańcuchów do skały. Mężczyzna jest prawie nagi osłonięty jedynie tkaniną w kolorze bieli oraz... Więcej »
Więcej »„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to dramat który stanowi nie tylko przedstawienie uroczystości weselnych ale i odzwierciedla ówczesne społeczeństwo. Wielowątkowe przedstawienie pozwala na stworzenie portretu ówczesnych ludzi. Jednym z poruszanych tematów... Więcej »
Więcej »„Kobieta w oknie” to przedstawienie którego autorem jest romantyczny twórca Caspar David Fredrich. Opis Na obrazie przedstawiona jest postać kobieca która stoi tyłem do odbiorcy obrazu. Ubrana jest w zieloną suknię do ziemi. Postać wydaje się niezwykle drobna... Więcej »
Więcej »„Wolność wiodąca lud na barykady” to dzieło które stworzył Eugene Delacroix a jego inspiracją była rewolucja lipcowa. Opis Powstanie przeciwko Karolowi X stało się inspiracją do przedstawienia sceny której centralną postacią jest kobieta która wyprzedza... Więcej »
Więcej »Średniowiecze było epoką która wykształciła trzy wzorce parenetyczne. Pierwszym z nich był idealny władca drugim święty (asceta) a trzecim rycerz. Wzorce osobowościowe średniowiecza były utrwalane i charakteryzowane poprzez opisy postaci zawarte w poszczególnych dziełach.... Więcej »
Więcej »„Rozstrzelanie powstańców madryckich” to obraz którego autorem był Francisco Goya. Obraz namalowany został sześć lat po tym jak przedstawione wydarzenie miało miejsce. Opis 3 maja 1808 roku był dniem który stał się inspiracją dla artysty. Za pomocą pędzla... Więcej »
Więcej »„Skały kredowe na Rugii” to jeden z obrazów romantycznego artysty - Caspara Davida Friedricha. Opis Artysta przedstawił na obrazie niezwykle piękny krajobraz oraz ludzi którzy niejako się w niego wpisują. Przedstawione przez niego osoby to para która jednak znajduje... Więcej »
Więcej »Przypowieść o synu marnotrawnym opowiada o losach pewnej rodziny: ojca i jego dwóch synów. Młodszy postanowił ruszyć w świat zabierając wcześniej swą część majątku. Natomiast starszy pozostał przy ojcu i pomagał mu w pracy. Syn który wyruszył w podróż roztrwonił... Więcej »
Więcej »„Lekcja anatomii doktora Tulpa” to obraz stworzony przez artystę którym był Rembrandt van Rijn. Opis Przedstawiona na obrazie scena to udokumentowanie praktyk które wówczas były popularne. Tytułowy doktor Tulp był postacią naukowcem który na oczach tłumu... Więcej »
Więcej »„Kamieniarze” to niezwykle realistyczne przedstawienie pracy którego autorem jest Gustaw Courbet. Opis Powstały w 1849 roku obraz przedstawiał mężczyzn którzy zostali sportretowani w skali 1:1. Bohaterowie przedstawienie na płótnie zostali uchwyceni w trakcie pracy... Więcej »
Więcej »„Sąd Parysa” to obraz którego Rubens stworzył kilka wersji. Ostatnia z wersji datowana jest na około 1639 roku. Opis „Sąd Parysa” to bezpośrednie odwołanie się do mitologicznej sceny która zapoczątkowała wojnę trojańską. Rubens przedstawił moment w... Więcej »
Więcej »„Panny dworskie” to barokowy obraz który został stworzony przez Diego Velazqueza który jak sama nazwa wskazuje przedstawia scenę dziejącą się na dworze. Opis Najsłynniejszy z obrazów artysty stanowi przedstawienie córki ówczesnego władcy –... Więcej »
Więcej »„Kobiety zbierające kłosy” to dzieło które powstało w roku 1857 a jego autorem był Jean- Francois Millet. Opis obrazu Obraz stanowi przedstawienie trzech kobiet które są pochłonięte pracą. Każda z nich pochyla się i stara wykonywać dobrze swoje zadania. Kobiety... Więcej »
Więcej »„Statek niewolniczy” to dzieło stworzone przez Wiliama Turnera. Malarz który przez wielu nazywany jest prekursorem impresjonistów oraz malarzem żywiołów w mistrzowski sposób odzwierciedlił ważny problem współczesnych mu czasów. Opis obrazu... Więcej »
Więcej »Obraz pod tytułem „Ofiarowanie Izaaka” jest jednym z przykładów wykorzystania w sztuce motywów i historii biblijnych. Namalowany przez Caravaggia obraz odwołuje się do historii Abrahama. Ten został przez Boga wystawiony na próbę. By dowieść swej wiary miał... Więcej »
Więcej »„W altanie” to obraz Aleksandra Gierymskiego który powstał w 1882 roku. W przeciwieństwie do obrazu „Powiśle” jest to dzieło o niezwykle lekkiej tematyce związanej z zabawą. Opis Obraz przedstawia spotkanie towarzyskie które ma miejsce w tytułowej altanie.... Więcej »
Więcej »„Czwórka” to niezwykle dynamiczny obraz który został namalowany przez Józefa Chełmońskiego w 1881 roku. Opis Obraz przedstawia pędzący powóz zaprzężony w cztery konie. Powożący mężczyzna zdaje się jeszcze bardziej popędzać zwierzęta. Zajmujący... Więcej »
Więcej »Olejne przedstawienie Józefa Piłsudskiego autorstwa Wojciecah Kossaka to obraz którego celem było wierne odzwierciedlenie ważnej historycznie postaci. Opis „Józef Piłsudski na kasztance” to portret wybitnego wodza który dosiada konia. Pierwszoplanową postacią... Więcej »
Więcej »„Rycerz wśród kwiatów” to namalowany w 1904 roku obraz którego autorem jest Leon Wyczółkowski. Opis Obraz przedstawia rycerza w niezwykle pięknej złotej zbroi. Wojownik dzierży w ręce złoty róg. Jego koń również posiada niezwykłą zbroję.... Więcej »
Więcej »Mitologiczny obraz stworzenia świata to obraz który w wielu aspektach różni się od obrazu stworzenia jaki został przedstawiony w Biblii. Różnice te wynikają przede wszystkich z dogmatów religijnych ale i chociażby z rzeczy takich jak zgoła odmienne przedstawienie... Więcej »
Więcej »Dziewiętnastowieczny obraz zatytułowany „Don Kichot i Sancho Pansa” to malarskie odwołanie do opowieści o Don Kichocie którego autorem jest Honore Daumier. Opis Don Kichot czyli tytułowy bohater powieści autorstwa Cervantesa został przedstawiony na pierwszym planie. Odbiorca... Więcej »
Więcej »„Trzy gracje” stworzone przez Petera Paula Rubensa to jeden z najbardziej znanych obrazów artysty. Siedemnastowieczne dzieło to nie tylko przedstawienie mitologicznej sceny ale i prezentacja barokowych poglądów na piękno. Opis Przedstawione na obrazi zostały trzy kobiety... Więcej »
Więcej »Odpowiedź na pytanie czy Tezeusz jest bohaterem bez skazy nie jest odpowiedzią łatwą. Odbiorca mitu widzi obraz człowieka którego po śmierci czczą rzesz ludzi. W mitologii wspomniane jest że Tezeusz to osoba do której zwracali się potrzebujący. Tezeusz już od najmłodszych... Więcej »
Więcej »Przemijanie od wieków stanowiło jeden z najważniejszych tematów literatury w tym poezji. Artysta jak każdy człowiek zmaga się z upływającym czasem stara się uspokoić swoje lęki znaleźć coś co będzie trwałe i nie rozsypie się z mijającymi wiekami. Czasem po prostu kontempluje... Więcej »
Więcej »„Dwaj mężczyźni obserwujący księżyc” to dzieło autorstwa Caspara Davida Friedricha. Romantyczny autor po raz kolejny zestawił ludzką postać która jest bacznym obserwatorem krajobrazu przyrody znajdującej się wokół niej. Opis Dwaj mężczyźni stoją obok siebie... Więcej »
Więcej »Herakles to jedna z najbardziej niejednoznacznych postaci które zostały przedstawione w mitologii greckiej. Z jednej strony jest on jednym z bohaterów który został także przywołany w micie o czterech wiekach ludzkości. Wiek brązowy to czas niezwykłej odwagi i niezwykłych... Więcej »
Więcej »Opis „Tratwa meduzy” to obraz który został namalowany przez Théodore Géricault w 1819 roku. Dzieło przedstawia grupę ludzi którzy zgromadzeni są na tratwie płynącej w stronę otwartego morza. Obraz ma kompozycję otwartą – odbiorca nie jest w stanie... Więcej »
Więcej »„Śmierć Marata” to niezwykłe przedstawienie kresu życia człowieka którego autorem jest Jean- Louis David. Jest to przedstawienie konającego przywódcy rewolucji którego mordercą była Charlotte Corday. Oświeceniowe studium ostatnich chwil życia Jeana-Paula Marata... Więcej »
Więcej »„Szkoła ateńska” to fresk który został stworzony przez artystę o nazwisku Rafael Santi. Dzieło powstało w epoce renesansu. Znajdujący się w Pałacu Watykańskim fresk jest szesnastowiecznym dziełem które w znakomity sposób oddaje renesansowe zainteresowanie... Więcej »
Więcej »„Architekt wszechświata” to miniatura nieznanego autorstwa której powstanie datowane jest na około XIII wieku. Przedstawiona na miniaturze postać zdaje się wychodzić poza ramy obrazu. Jest ona pochylona nad swoim dziełem które jest znacznie mniejsze od niej. Tytułowym... Więcej »
Więcej »„Upadek Ikara” to obraz którego autorem jest Peter Bruegel. Szesnastowieczne dzieło odwołuje się w swojej tematyce do mitologii przedstawiając wydarzenie w zupełnie inny sposób. Peter Bruegel stworzył niezwykle barwne dzieło które oddaje scenę z perspektywy... Więcej »
Więcej »Średniowiecze było epoką którą zapoczątkował upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego w roku 476 natomiast za datę kończącą ten okres uznaje się między innymi rok 1492 – odkrycie Ameryki. Wieki średnie były okresem który posiadał swą odrębną wizję Boga świata i człowieka.... Więcej »
Więcej »W swojej twórczości William Szekspir często odwoływał się do dorobku kultury klasycznej. Będąc jeszcze uczniem szkoły w Stratford przyszły dramaturg miał sposobność doskonale zapoznać się z arcydziełami literatury starożytnej które jak można przypuszczać stały się... Więcej »
Więcej »Prometeusz to tytan który w mitologii jest przedstawiony przede wszystkim jako stwórca człowieka. Z gliny i łez ulepił ludzkie ciało a wykradziony ogień niebieski pozwolił mu tchnąć duszę w człowieka. Dbając o ludzi Prometeusz nie stroni od naginania boskich zakazów.... Więcej »
Więcej »Mityczny stwórca człowieka Prometeusz to postać która łączy w sobie pewne sprzeczności. Z jednej strony jest on altruistą który gotów jest poświęcić się dla innych z drugiej jednak strony łamie on zakazy i oszukuje bogów by osiągnąć swój cel.... Więcej »
Więcej »Dzieło zatytułowane „Czterej jeźdźcy Apokalipsy” to rycina która bezpośrednio nawiązuje swoją tematyką do Biblii. Obraz powstał u schyłku XV w. a jego autorem jest Albrecht Duerer. Uwiecznione zostały na nim cztery postacie rodem z Apokalipsy św. Jana. Głód Zaraza... Więcej »
Więcej »Postawa prometejska wzięła swoją nazwę od mitologicznego bohatera Prometeusza. Jest to postawa którą charakteryzuje poświęcenie jednostki dla dobra większej ilości osób. Tak jak mityczny stwórca człowieka tak każda osoba u której dostrzec można tę postawę poświęci... Więcej »
Więcej »Liberalizm to nurt polityczny (ideologia) kładący szczególny nacisk na wolność polityczną i gospodarczą. Historycy idei doszukują się korzeni liberalizmu już...
„Mistrz i Małgorzata” to powieść paraboliczna w której ponad poziomem znaczeń dosłownych wynikających z sensu współczesnej fabuły nadbudowany...
Motywy autotematyczne są powszechne w sztuce i literaturze. Skąd to wynika? Sądzę że artyści jak wszyscy potrzebują udowodnienia samym sobie iż to czym się zajmują...
Powstanie świata to wydarzenie które w literaturze jest opisywane przede wszystkim w Biblii oraz Mitologi. Można powiedzieć że znakomita większość późniejszych...
Staś i Nel znajdowali się razem z Arabami na pustyni. Dzień był niezwykle ciepły a w powietrzu wyczuwalny był dziwny zapach. Beduini dostrzegli oznaki działalności złych...
W swojej twórczości William Szekspir często odwoływał się do dorobku kultury klasycznej. Będąc jeszcze uczniem szkoły w Stratford przyszły dramaturg miał sposobność...
Inwokacja rozpoczynająca „Pana Tadeusza” jest być może najbardziej rozpoznawalnym fragmentem polskiego dzieła literackiego. Ta rozbudowana apostrofa stanowi nawiązanie...
Telemachu synu mój najdroższy niezwykle jestem szczęśliwy że los zezwolił mi na powrót do ziemi ojczystej. Rad jestem z tego tym bardziej gdyż niejednokrotnie...
Poeci od wieków wypominali swoim rodakom wady i przywary. Satyra była środkiem który miał na celu poprawę obyczajów i sytuacji politycznej zmotywowanie...