W olejnym obrazie „Taniec życia” namalowanym w latach 1899-1900 Edvard Munch zawarł elementy symbolizmu osobistych doświadczeń a zarazem przedstawił epizod z życia jego ojczystej Norwegii. Dzieło jest bowiem inspirowane letnimi uroczystościami w Aasgardstrand. Na tle zachodzącego... Więcej »
Więcej »„Krzyk” Edvarda Muncha należy do najbardziej znanych a także najdroższych obrazów w dziejach sztuki. Uznawany za arcydzieło i czołowe osiągnięcie ekspresjonizmu inspirował wielu późniejszych twórców – między innymi Jacka Kaczmarskiego który... Więcej »
Więcej »W 1898 roku Wojciech Weiss namalował jedno ze swoich bardziej znanych dzieł „Melancholika” (znanego także jako „Totenmesse”). Data powstania obrazu jest istotna ponieważ była to epoka w której ogromnym zainteresowaniem artystów i intelektualistów cieszyły... Więcej »
Więcej »Jacek Malczewski należy od najważniejszych polskich malarzy a jego dzieło „Melancholia” uznane zostało za arcydzieło XIX-wiecznego symbolizmu. Obraz namalowany techniką olejną powstawał w latach 1890-1894. Jego pełny tytuł to „Melancholia. Prolog. Widzenie. Wiek ostatni... Więcej »
Więcej »„Błędne koło” Jacka Malczewskiego należy do najbardziej interesujących dzieł polskiego symbolizmu. Obraz powstawał w latach 1895-1897. Jego przekaz jest bardzo niejednoznaczny stwarza szerokie pole dla najróżniejszych interpretacji. W centrum obrazu znajduje się siedzący... Więcej »
Więcej »„Dziwny ogród” to zapewne najtrudniejszy w interpretacji obraz Józefa Mehoffera. Uznawany za wybitne dzieło polskiego symbolizmu powstawał w latach 1902-1903. Pozornie przedstawia arkadyjską czy też sielankową scenę z życia rodziny. W zielonym kwitnącym ogrodzie obfitującym... Więcej »
Więcej »Gustav Klimt to jeden z najważniejszych być może nawet najważniejszy twórca okresu secesji. „Drzewo życia” jest tym spośród jego dzieł które cieszy się szczególną estymą zarówno miłośników sztuki jak i jej znawców. Obraz został... Więcej »
Więcej »„Pocałunek” Gustava Klimat uważany jest za najważniejsze osiągnięcie „złotego” okresu twórczości artysty. Wykonany został w latach 1907-1908 przy wykorzystaniu farby olejnej oraz płatków złota. Złoto należało do ulubionych materiałów malarza... Więcej »
Więcej »Według samego Paula Gauguina najlepszym jego dziełem jest obraz „Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?”. Artysta spróbował w nim prześledzić najważniejsze pytania dręczące całą ludzkość a także jego samego. Obraz namalowany został w latach 1897-1898.... Więcej »
Więcej »Vincent van Gogh należał do najważniejszych malarzy XIX stulecia. W ciągu życia zmagał się z kłopotami finansowymi i nie cieszył się popularnością. Uznanie przyszło już po jego samobójczej śmierci – dzisiaj chyba każdy słyszał o jego twórczości zaliczanej do nurtu... Więcej »
Więcej »„Treny” Jana Kochanowskiego uchodzą za jedno z najpiękniejszych dzieł literatury polskiej XVI wieku. Ukazują dramat człowieka który stracił dziecko. Nie jest on jednak zwyczajną osobą – to poeta osoba wykształcona znawca filozofii i kultury starożytnej. Można powiedzieć... Więcej »
Więcej »Bycie gimnazjalistą nie jest łatwą sprawą – to zgody głos zarówno samych uczniów jak i rodziców oraz nauczycieli. Nowa szkoła wiążę się z innymi niż do tej pory przedmiotami nowymi nauczycielami oraz kolegami. W gimnazjum jest też inny niż w podstawówce... Więcej »
Więcej »Szanowni państwo! Wiele problemów dręczy ludzkość w naszych czasach. Głód problemy klimatyczne bieda należą do najistotniejszych. Jest jednak problem który dotyczy zarówno mieszkańców Trzeciego Świata jak i obywateli najbogatszych państw. Dotyka przywódców... Więcej »
Więcej »Wiele osób zastanawia się w jaki sposób pokierować swoim życiem pracą i rozwojem. Niektórzy sądzą że należy postępować zgodnie ze wskazówkami pozostawionymi nam przez przodków – postawę taką nazywa się konserwatyzmem. Inni z kolei preferują nowatorstwo... Więcej »
Więcej »W wielu filmach i powieściach pojawia się krajobraz wojenny. Właściwie każdy z nas zetknął się z tego typu kinem a także widział fotografie wykonane przez słynnych korespondentów. Wiele osób grało również w popularne historyczne gry komputerowe gdzie również... Więcej »
Więcej »Technologia otacza nas ze wszystkich stron. Na ulicach kamery czuwają nad naszym bezpieczeństwem. Dostęp do Internetu możliwy jest w instytucjach publicznych kawiarniach a nawet w niektórych autobusach i tramwajach! Filmy dokumentalne pokazują iż nawet w najdalszych i najuboższych częściach... Więcej »
Więcej »Spośród wszystkich pór roku najbardziej lubię jesień. Może się to wydawać dziwne ponieważ większość moich rówieśników preferuje lato. Nie należy się im dziwić bo lato to wakacje piękna pogoda i możliwości uprawiania najróżniejszych sportów.... Więcej »
Więcej »Przez ostatnie kilkadziesiąt lat wiele zmieniło się w naszym kraju. Mówią o tym zarówno historycy jak i osoby pamiętające życie w czasach komunizmu. Mamy obecnie wolność słowa możemy podróżować zagranicę a władze wybierane są demokratycznie. Jednocześnie jesteśmy... Więcej »
Więcej »Dawno temu w zamierzchłych i mitycznych czasach ludzie nie posiadali umiejętności mówienia. Żyli w stadach jak zwierzęta i tak jak one porozumiewali się różnymi dźwiękami. Słychać było ryki śmiechy pohukiwania – jednak żadne z nich nie układały się na kształt słów.... Więcej »
Więcej »Obserwujemy obecnie niezwykle szybki rozwój technologii. Udoskonalenia techniki wiążą się nie tylko z wygodniejszym i łatwiejszym życiem ale również ze zmianą wyglądu naszego otoczenia. Przykładowo jeszcze kilkadziesiąt lat temu w miastach znajdowało się dużo mniej parkingów.... Więcej »
Więcej »Pisarze i filozofowie przekonują nas że przyjaźń to jedna z najważniejszych rzeczy w życiu. Przyjaciel wysłucha nas wspomoże w trudnych chwilach poradzi jak zachować się w niebezpiecznej sytuacji. Przyjaciel pochwali nas gdy zrobimy coś dobrego a zgani gdy zejdziemy na złą drogą. Mówi... Więcej »
Więcej »Epikur należał do najciekawszych postaci historii i kultury starożytnej. Stworzył własny system filozoficzny zachęcający do odnajdywania w życiu szczęścia. Wzbudzał też spore kontrowersje – był bowiem ateistą negował kultywowanie cnoty dla samej cnoty. Większość jego dzieł... Więcej »
Więcej »Wszystkie z ksiąg Pisma Świętego przedstawiają relacje Boga z człowiekiem. Istotne jest również otoczenie w którym żyje człowiek – świat. Wzajemne stosunki między Stwórcą a jego dziećmi przedstawiane są różnie na kolejnych kartach Biblii. Wizje tych relacji... Więcej »
Więcej »Współczesny człowiek często słyszy radę by „być sobą”. Zachęcają nas do tego pisarze aktorzy dziennikarze. Często sprawiać to może zabawne wrażenie – na przykład kiedy zalecenie to pada w trakcie reklamy jakiegoś produktu. Telewizja przekonuje nas że bycie sobą... Więcej »
Więcej »Kwestia zbrodni i kary należy do najważniejszych i najczęstszych tematów literatury światowej. Dylematy i problemy z nią związane opisywał między innymi Fiodor Dostojewski. Wśród autorów polskich sięgał po to zagadnienie jeden z naszych najwybitniejszych poetów... Więcej »
Więcej »Najwięksi filozofowie pisarze i naukowcy zastanawiali się czy życie ma sens. A jeśli tak co jest tym sensem? Dzięki czemu nasz czas na ziemi nabiera znaczenia i smaku. Co czyni nas szczęśliwymi? Są to bardzo poważne pytanie i wielkie umysły wszystkich epok poświęcały lata na poszukiwanie... Więcej »
Więcej »Wielu artystów chwaliło przyjaźń jako jedno z najpiękniejszych uczuć. Mimo to często zastanawiamy się czy można oczekiwać pomocy ze strony przyjaciół? Wydaje mi się że można trzeba tylko odpowiednio dobierać sobie przyjaciół. Mówi się że prawdziwych przyjaciół... Więcej »
Więcej »Przez cały rok ludzie tęsknią do wytchnienia na wakacjach. Często jednak bywa tak że po doczekaniu wolnego czasu nie wiemy jak go spożytkować. Dzisiejszy nastolatek ma do dyspozycji wiele opcji. Może zdecydować się na wypoczynek bierny albo aktywny. Dla wielu moich znajomych ideałem są... Więcej »
Więcej »Akwarela Jana Matejki pochodzi z 1862 roku. Inspirowana jest oczywiście cyklem „Treny” Jana Kochanowskiego i zawiera wiele bezpośrednich odniesień do niego. Obraz przedstawia mistrza Jana nachylającego się nad trumną. W trumnie spoczywa córka poety dwuletnia Urszulka (w chwili... Więcej »
Więcej »Jan Kochanowski był osobą świetnie wykształconą i jak każdy światły człowiek swojej epoki doskonale znał literaturę i kulturę starożytną. Do najbardziej przezeń cenionych twórców należał rzymski poeta Horacy (I wiek p.n.e.). Autor „Odprawy posłów greckich”... Więcej »
Więcej »Jan Kochanowski uchodzi za najwybitniejszego poetę polskiego do czasu XIX stulecia. Żył on w Złotym Wieku (XVI wiek) naszej historii który był zbieżny z ogólnoeuropejską epoką renesansu. Twórca należał do osób doskonale wykształconych – edukował się w... Więcej »
Więcej »Jednym z motywów które zdobył sporą popularność w okresie renesansu było theatrum mundi (świata-teatru). Pojawia się on również w utworach Jana Kochanowskiego – polski poeta był osobą mocno osadzoną we współczesnych sobie trendach kulturalnych więc nic... Więcej »
Więcej »„Wędrowiec przed morzem mgły” to obraz który został namalowany w 1818 roku przez Caspara Davida Friedricha. To jedno z romantycznych dzieł które odzwierciedla wiele tendencji charakterystycznych dla tej epoki. Opis Odbiorca na tym obrazie widzi przede wszystkim samotną... Więcej »
Więcej »„Opactwo w dąbrowie” to jedno z dzieł romantycznego artysty Caspara Davida Friedricha. Niezwykle przejmujący krajobraz odnosi się do romantycznego uwielbienia duchowości. Opis Całość obrazu utrzymana jest głównie w ciemnych barwach. Czerń i odcienie szarości to dominujące... Więcej »
Więcej »„Wygnanie z raju” autorstwa Michała Anioła to obraz który tematycznie bezpośrednio odwołuje się do Biblii. Uwieczniona scena jest elementem fresku w Kaplicy Sykstyńskiej. Uwieczniona scena to moment w którym popełniający grzech pierworodny Adam i Ewa zostają wypędzeni... Więcej »
Więcej »„Madame de Pompadour” to obraz którego autorem jest Francis Boucher. Dzieło powstałe w 1759 roku przedstawia młodą piękną kobietę. Opis „Madame de Pompadour” opiera się o rzeźbę przedstawiona jest w otoczeniu zieleni w ogrodzie. Faworyta Ludwika XV delik ... Więcej »
Więcej »„Dawid” to rzeźba autorstwa Gianlorenzo Berniniego która powstała w pierwszej połowie XVII wieku. Opis Przedstawiona na rzeźbie postać to odwołanie do bohatera znanego z Biblii. Dawid był pasterzem który przeciwstawił się Goliatowi. Przedstawiona postać wyraża napięcie.... Więcej »
Więcej »„Wygnanie z raju” to obraz stworzony przez Massaccia. Dzieło to fresk który znajduje się w kaplicy Brancaccich. Piętnastowieczne dzieło jest przedstawieniem sceny biblijnej. Na obrazie przedstawione zostały postaci Adama i Ewy którym towarzyszy anioł. Kobieta i mężczyzna... Więcej »
Więcej »Obraz Józefa Chełmońskiego pod tytułem „Bociany” to dzieło które postało 1900 roku. Malarz znany był z przedstawienia scen z życia oraz krajobrazów czy odzwierciedleni przyrody. Opis Obraz przedstawia dwie postaci – mężczyzna oraz chłopiec którzy... Więcej »
Więcej »„Babie lato” to stworzony przez Józefa Chełmońskiego obraz który podobnie jak wiele jego znanych dzieł przedstawia związek człowieka z naturą. Dziewiętnastowieczne przedstawienie człowieka zwraca uwagę na jego wzajemne stosunki i powiązania z przyrodą. Opis Na obrazie... Więcej »
Więcej »Liberalizm to nurt polityczny (ideologia) kładący szczególny nacisk na wolność polityczną i gospodarczą. Historycy idei doszukują się korzeni liberalizmu już...
„Mistrz i Małgorzata” to powieść paraboliczna w której ponad poziomem znaczeń dosłownych wynikających z sensu współczesnej fabuły nadbudowany...
Motywy autotematyczne są powszechne w sztuce i literaturze. Skąd to wynika? Sądzę że artyści jak wszyscy potrzebują udowodnienia samym sobie iż to czym się zajmują...
Powstanie świata to wydarzenie które w literaturze jest opisywane przede wszystkim w Biblii oraz Mitologi. Można powiedzieć że znakomita większość późniejszych...
Staś i Nel znajdowali się razem z Arabami na pustyni. Dzień był niezwykle ciepły a w powietrzu wyczuwalny był dziwny zapach. Beduini dostrzegli oznaki działalności złych...
W swojej twórczości William Szekspir często odwoływał się do dorobku kultury klasycznej. Będąc jeszcze uczniem szkoły w Stratford przyszły dramaturg miał sposobność...
Inwokacja rozpoczynająca „Pana Tadeusza” jest być może najbardziej rozpoznawalnym fragmentem polskiego dzieła literackiego. Ta rozbudowana apostrofa stanowi nawiązanie...
Telemachu synu mój najdroższy niezwykle jestem szczęśliwy że los zezwolił mi na powrót do ziemi ojczystej. Rad jestem z tego tym bardziej gdyż niejednokrotnie...
Poeci od wieków wypominali swoim rodakom wady i przywary. Satyra była środkiem który miał na celu poprawę obyczajów i sytuacji politycznej zmotywowanie...