Unikalne i sprawdzone teksty

Joseph Bédier – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Joseph Bédier urodził się 1 styczna 1864 roku w Paryżu jako syn Adolphe'a Bédiera prawnika pochodzącego z Bretanii. Dzieciństwo spędził na wyspie Réunion na Oceanie Indyjskim będącej zamorskim departamentem Francji. Joseph Bédier zasłynął jako wybitny... Więcej »

Więcej »

Joseph Conrad - biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Joseph Conrad (Józef Teodor Konrad Korzeniowski) urodził się w 1857 roku w Berdyczowie na terenie dzisiejszej Ukrainy. Był synem pisarza Apollona Korzeniowskiego i Ewy z Bobrowskich. W 1861 roku rodzice Conrada znaleźli się na zesłaniu w Wołogdzie za działalność niepodległościową.... Więcej »

Więcej »

Józef Baka

Biografia Józef Baka przyszedł na świat w roku 1707 lub 1706 na terenie dzisiejszej Białorusi. Wywodził się on z zamożnej rodziny szlacheckiej - wiadomo iż jego ojciec skarbnikiem mścisławskim właścicielem Śliżyna i Januszewicz. Przyszły poeta związał swoje życie z zakonem jezuitów... Więcej »

Więcej »

Józef Czechowicz – biografia i charakterystyka twórczości

Józef Czechowicz należy do szczególnych postaci polskiej poezji. Nie cieszy się on obecnie taką sławą jak Czesław Miłosz Wisława Szymborska czy Zbigniew Herbert. Wielu młodszym czytelnikom może być wręcz nieznany. Jednak jego nazwisko przewija się we wszystkich opracowaniach... Więcej »

Więcej »

Józef Ignacy Kraszewski

Biografia Urodził się w Warszawie 28 lipca 1812 roku. Dorastał pod opieką babki oraz prababki w Romanowie. Jego ojciec był chorążym. Zdobywał wykształcenie w różnych szkołach maturę zdał w roku 1829. W tym samym okresie rozpoczął się ważny dla niego czas studiów. Kraszewski... Więcej »

Więcej »

Józef Wybicki

Józef Wybicki należy do wyjątkowych postaci polskiego panteonu narodowego. „Mazurek Dąbrowskiego” którego był autorem stał się hymnem Rzeczypospolitej i nie będzie przesadą stwierdzenie iż zna go każde polskie dziecko. Mimo popularności utworu często nie zwraca... Więcej »

Więcej »

Julia Duszyńska – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Julia Duszyńska to polska pisarka autorka książek i czytanek dla dzieci. Przyszła na świat 24 kwietnia 1898 r. w Wolsku w Rosji. Zmarła natomiast 16 listopada 1948 r. w Otwocku. Pochodziła z zamożnej rodziny herbu Prus. Jej ojciec był budowniczym kolei a matka –Józefa... Więcej »

Więcej »

Julian Przyboś – biografia i charakterystyka twórczości

Julian Przyboś urodził się w 1901 roku w Gwoźnicy Dolnej. Pochodził z rodziny chłopskiej a korzenie owe zaznaczyły się wyraźnie w jego twórczości – zarówno w jej filozoficznym aspekcie jak i w wątkach autobiograficznych odwołujących się do lat spędzonych na wsi. Co... Więcej »

Więcej »

Julian Tuwim – biografia i charakterystyka twórczości

Julian Tuwim urodził się w Łodzi w 1894 roku. Pochodził z zasymilowanej rodziny żydowskiej – jest to bardzo istotny fakt dla zrozumienia poety ponieważ zmagał się on całe życie ze swego rodzaju rozdwojoną tożsamością narodową. W wierszu „Matka” pisał: Jest na łódzkim... Więcej »

Więcej »

Julian Ursyn Niemcewicz

Do Juliana Ursyna Niemcewicza z pewnością odnieść można powiedzenie iż doświadczeniami swojego życia mógłby obdarzyć kilka osób. Urodził się w 1757 roku w niezbyt zamożnej rodzinie szlacheckiej w Skokach niedaleko Brześcia nad Bugiem. Udało mu się jednak zostać adiutantem... Więcej »

Więcej »

Juliusz Słowacki - biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Juliusz Słowacki urodził się 4 września 1809 r. w Krzemieńcu. Pochodził z inteligenckiej rodziny szlacheckiej (herbu Leliwa). Jego ojciec - Euzebiusz Słowacki - był profesorem literatury. Opiekę nad synem sprawowała głównie matka - Salomea z Januszewskich. Przyszły poeta... Więcej »

Więcej »

Juliusz Verne

Juliusz Verne urodził się w 1826 roku w Nantes w rodzinie prawnika. Jako dziecko zafascynowany był opowieściami nauczycielki o jej mężu który zaginął w czasie morskiej podróży. Pasjonował go też widok wspaniałych żaglowców zawijających do francuskich portów... Więcej »

Więcej »

Kai Herrman, Horst Rieck – biografie

Kai Hermann – to niemiecki pisarz i publicysta a także autor książek dla dzieci i młodzieży. Urodził się 29 stycznia 1938 r. w Hamburgu. Ukończył historię i nauki polityczne na kilku uniwersytetach (studiował w Tybindze Hamburgu Vancouver i Harvardzie). Swoją pracą przyczynił się... Więcej »

Więcej »

Karol Wojtyła – biografia i charakterystyka twórczości

Czy można napisać coś więcej o Karolu Wojtyle? Przecież chyba wszyscy posiadamy pewną wiedzę o Janie Pawle II – najbardziej znanym Polaku XX wieku świętym Kościoła Katolickiego. Poświęcono mu niezliczoną liczbę biografii filmów i utworów artystycznych. Jego pomniki... Więcej »

Więcej »

Kazimiera Iłłakowiczówna – biografia i charakterystyka twórczości...

Kazimiera Iłłakowiczówna to poetka o bogatym życiorysie. Jej losy z pewnością nie pasują do stereotypu intelektualisty spędzającego całe życie w bibliotece lub swoim gabinecie. Życie nie oszczędzało poetki – chociaż pochodziła ze znanej rodziny wieleńskiej rodziny Zanów... Więcej »

Więcej »

Kazimierz Moczarski – biografia i charakterystyka twórczości

Kazimierz Moczarski należy do rzadkiego rodzaju pisarzy którzy opublikowali tylko jedną znaczącą książkę – jednak tą jedną książką zapisali się w annałach literatury światowej. Moczarski urodził się w 1907 roku w Warszawie w inteligenckiej rodzinie (rodzice byli nauczycielami).... Więcej »

Więcej »

Kazimierz Przerwa-Tetmajer – biografia i charakterystyka twórczości...

Biografia Kazimierz Przerwa-Tetmajer urodził się w 1865 roku na Podhalu w Ludźmierzu. Był synem Adolfa Tetmajera marszałka powiatu nowotarskiego i Julii z Grabowskich. Jego przyrodnim bratem (pochodzącym z pierwszego małżeństwa ojca) był Włodzimierz Tetmajer artysta malarz i poeta. Kazimierz... Więcej »

Więcej »

Kazimierz Wierzyński – biografia i charakterystyka twórczości

Kazimierz Wierzyński należał do najbardziej aktywnych polskich twórców XX wieku – przy czym podkreślić trzeba że ta aktywność nie ograniczała się wyłącznie do pisania wierszy. Wierzyński był popularnym dziennikarzem również sportowym nie stronił też od działalność... Więcej »

Więcej »

Ken Kesey – biografia i charakterystyka twórczości

Ken Kesey to z pewnością jedna z najbarwniejszych postaci amerykańskiej literatury może nawet najbarwniejsza. A pamiętać trzeba że wśród literatów z USA nie brakowało tak interesujących figur jak choćby Ernest Hemingway. Ale nawet on nie trafił do więzienia za upozorowanie... Więcej »

Więcej »

Konstanty Ildefons Gałczyński – biografia i charakterystyka twórczości...

Konstanty Ildefons Gałczyński urodził się w 1905 roku w Warszawie. W tym mieście zmarł też w 1953 roku jednak związany był również z wieloma innymi miejscami – między innymi z Wilnem Moskwą (gdzie mieszkał w czasie I wojny światowej) czy Berlinem (gdzie był attaché... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy

Miron Białoszewski – biografia...

Spośród wszystkich poetów pokolenia „Twórczości” (debiutujących w okolicach 1956 roku) jednym z najsłynniejszych był Miron Białoszewski....

Sofokles

Sofokles urodził się prawdopodobnie w 496 p.n.e w Kolonos zmarł w 406 p.n.e w Atenach. Źródła dowodzą że pochodził z majętnej rodziny kupców. W okresie...

Leon Kruczkowski – biografia i...

Biografia Leon Kruczkowski przyszedł na świat w 1900 r. w Krakowie. Wywodził się on z niezamożnej rodziny rzemieślniczej co nie przeszkodziło mu jednak w uzyskaniu gruntownego...

Umberto Eco – biografia i charakterystyka...

Umberto Eco był bodaj najbardziej znanym i poważanym intelektualistą współczesnych Włoch. Światową reputację zapewniły mu już prace naukowe a twórczość...

Agnieszka Osiecka – biografia...

Agnieszka Osiecka zajmuje specyficzne miejsce w dziejach polskiej literatury. Rzadko wymieniana jest w podręcznikach akademickich nie zestawia się jej z wielkimi poetami XX...

Jan Kasprowicz - biografia i charakterystyka...

Biografia Jan Kasprowicz urodził się w 1860 roku we wsi Szymborze na Kujawach. Jego rodzice: Piotr Kasprowicz i Józefa z Kloftów byli małorolnymi chłopami....

Hanna Krall – biografia i charakterystyka...

Hanna Krall nazywana bywa „pierwszą damą polskiego reportażu” wręcz „królową reportażu”. Krytycy są zgodni że od kilku dekad należy ona...

Johann Wolfgang Goethe – biografia...

Biografia Johann Wolfgang von Goethe to jedna z najbardziej znaczących postaci w historii europejskiej i światowej kultury. Chociaż główną dziedziną jego twórczości...

Paweł Zuchniewicz – biografia...

Paweł Zuchniewicz urodził się w 1961 roku. Jest dziennikarzem i działaczem katolickim. Skończył studia dziennikarskie w 1986 roku. Uczył się również w Instytucie...