Unikalne i sprawdzone teksty

Biografie

Paweł Zuchniewicz – biografia i charakterystyka twórczości

Paweł Zuchniewicz urodził się w 1961 roku. Jest dziennikarzem i działaczem katolickim. Skończył studia dziennikarskie w 1986 roku. Uczył się również w Instytucie Studiów nad Rodzinna Akademii Teologii Katolickiej – pracował też w tamtejszej bibliotece w latach osiemdziesiątych.... Więcej »

Więcej »

Pierre Corneille - biografia i charakterystyka twórczości

Corneille’a zaliczany bywa do najwybitniejszych dramatopisarzy XVII-wiecznej Francji zajmując miejsce obok Racine’a i Moliera. Urodził się on w 1606 roku w rodzinie prawniczej w Rouen. Sam również odebrał wykształcenie w tej dziedzinie – ale warto podkreślić iż ciągoty... Więcej »

Więcej »

Piotr Skarga - biografia i charakterystyka twórczości

Piotr Skarga był jednym z najwybitniejszych w Polsce przedstawicieli kontrreformacji – katolickiego ruchu religijnego stanowiącego odpowiedź na reformację – i prawdopodobnie najbardziej znanym rodzimym kaznodzieją. Skarga urodził się w 1536 roku w rodzinie drobnej szlachty (wbrew... Więcej »

Więcej »

Rafał Wojaczek – biografia i charakterystyka twórczości

Rafał Wojaczek należy do wręcz mitycznych postaci polskiej literatury. Trudno się temu dziwić – awanturnicze życie problemy psychiczne samobójcza śmierć w młodym wieku. Wszystko to w zestawieniu z ponurymi turpistycznymi wierszami pisanymi przezeń sprawiało że czytelnicy przez... Więcej »

Więcej »

Rene Goscinny – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Rene Goscinny – francuski pisarz i autor scenariuszy komiksowych. Twórca m. in. znanych serii o Lucky Luke’ u i Asteriksie. W Polsce zasłynął przede wszystkim jako autor popularnej serii powieści o Mikołajku. Pisarz urodził się 14 sierpnia 1926 r. w Paryżu jako... Więcej »

Więcej »

Roald Dahl – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Roald Dahl – to brytyjski pisarz publicysta i scenarzysta pochodzenia norweskiego. Na świat przyszedł 13 września 1916 r. w Llandaff (Walia). Zmarł w 1990 r. w Oxfordzie. Znany jest przede wszystkim jako autor ciekawych powieści dla dzieci. Roald imię dostał na cześć norweskiego... Więcej »

Więcej »

Roman Bratny – biografia i charakterystyka twórczości

Roman Bratny urodził się w Krakowie w 1921 roku jako Roman Mularczyk. Pochodził z zamożnego domu a jego bratem był Andrzej – później znany filmowiec autor scenariusza do filmu Andrzeja Wajdy „Katyń”. Roman debiutował w prasie konspiracyjnej w czasie wojny. Początkowo... Więcej »

Więcej »

Roman Pisarski – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Roman Pisarski – polski pisarz nauczyciel autor książek dla dzieci i młodzieży któremu największą sławę przyniosło zwłaszcza opowiadanie pt. „O psie który jeździł koleją” opisujące przygody niezwykłego psa podróżnika imieniem Lampo. Pisarz... Więcej »

Więcej »

Rudyard Kipling – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Rudyard Kipling to żyjący na przełomie XIX i XX wieku pisarz który pracował także jako dziennikarz. Mężczyzna na świat przyszedł w 1865. Miejscem jego urodzenia był Bombaj. Tam też mieszkał do ukończenia szóstego roku życia kiedy to rozpoczął naukę w Anglii.... Więcej »

Więcej »

Ryszard Kapuściński – biografia i charakterystyka twórczości

Ryszard Kapuściński to jeden z niewielu współczesnych polskich pisarzy którzy doczekali się nie tyle nawet uznania co olbrzymiej popularności na całym świecie. Początkowo niewiele zapowiadało tę przyszłą karierę. Kapuściński przyszedł na świat w 1932 roku w Pińsku –... Więcej »

Więcej »

Safona - biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Safona żyła na przełomie VII VI w. p.n.e. Była grecką poetką uznaną za mistrzynię liryki miłosnej i twórczynię tzw. pieśni eolskich o których wspomina Horacy w swych utworach. Pochodziła z arystokratycznego rodu. Ojciec prawdopodobnie zmarł wcześnie osierocając... Więcej »

Więcej »

Seweryna Szmaglewska – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Seweryna Szmaglewska urodziła się w 1916 roku w Przygłowie niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego. Pochodziła z rodziny urzędniczej jej ojciec Antoni Szmaglewskiej był sekretarzem gminy. Przyszła pisarka ukończyła żeńskie Seminarium Nauczycielskie im. Królowej Jadwigi w Piotrkowie... Więcej »

Więcej »

Siergiej Michałkow – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Siergiej Władimirowicz Michałkow to wybitny poeta i bajkopisarz rosyjski; autor licznych książek i wierszy dla dzieci a także tekstu hymnu ZSRR i hymnu Rosji. Urodził się 13 marca 1913 r. w Moskwie. Pochodził z zamożnej rodziny ziemiańskiej. Miał dwie żony i był ojcem dwóch... Więcej »

Więcej »

Sławomir Mrożek – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Sławomir Mrożek - jeden z najchętniej czytanych polskich autorów - przyszedł na świat 29 czerwca 1930 r. w Borzęcinie wsi leżącej w powiecie brzeskim. Był synem Antoniego Mrożka kierownika poczty i Zofii z domu Kędzior córki przedsiębiorcy z branży mleczarskiej.... Więcej »

Więcej »

Sofokles - biografia i charakterystyka twórczości

Sofokles urodził się prawdopodobnie w 496 p.n.e w Kolonos zmarł w 406 p.n.e w Atenach. Źródła dowodzą że pochodził z majętnej rodziny kupców. W okresie młodzieńczym został wybrany na kierownika chóru chłopców mających za zadanie oddanie czci po zwycięstwie... Więcej »

Więcej »

Stanisław Barańczak – biografia i charakterystyka twórczości

Stanisław Barańczak należał do najbardziej wszechstronnych ludzi kultury w XX-wiecznej Polsce. Trudno wskazać która dziedzina jego aktywności przyniosła mu większą sławę – czy poezja czy twórczość naukowa czy wreszcie działalność translatorska? A przy tym nie należy... Więcej »

Więcej »

Stanisław Grochowiak – biografia i charakterystyka twórczości

Stanisław Grochowiak należy do najbardziej znanych polskich artystów okresu powojennego. Obecnie pamięta się go przede wszystkim jako poetę chociaż do jego spuścizny należą również utwory prozatorskie oraz dramaty. Grochowiak przyszedł na świat w Lesznie w 1934 roku. Łatwo... Więcej »

Więcej »

Stanisław Ignacy Witkiewicz – biografia i charakterystyka twórczości...

Biografia Stanisław Ignacy Witkiewicz przyszedł na świat 24 lutego 1885 r. w Warszawie. Był synem Stanisława Witkiewicza - cenionego malarza pisarza i architekta propagatora stylu zakopiańskiego - oraz Marii z Pietrzkiewiczów nauczycielki muzyki. Pierwsze lata życia spędził w Warszawie... Więcej »

Więcej »

Stanisław Korab-Brzozowski – biografia i charakterystyka twórczości...

Biografia Stanisław Korab-Brzozowski urodził się w 1876 roku w Latakii w Syrii. Miał korzenie artystyczne – jego ojciec Karol Brzozowskiego oraz brat Wincenty Korab-Brzozowski byli poetami. Po ukończeniu szkoły średniej twórca studiował filozofię i prawo na Uniwersytecie we Lwowie.... Więcej »

Więcej »

Stanisław Lem – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Stanisław Lem urodził się 12 września 1921 r. we Lwowie. Był synem Samuela Lehma lwowskiego lekarza który w młodości podejmował całkiem udane próby literackie i Sabiny Woller. Już od najmłodszych lat odznaczający się niezwykłą inteligencją chłopiec (poświadczały... Więcej »

Więcej »

Stanisław Przybyszewski - biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Stanisław Przybyszewski urodził się w 1868 roku w Łojewie pod Inowrocławiem. Był synem wiejskiego nauczyciela Józefa Przybyszewskiego i Doroty z Grąbczewskich. Uczył się w gimnazjach toruńskim i wągrowieckim a po uzyskaniu matury studiował w Berlinie architekturę i medycynę.... Więcej »

Więcej »

Stanisław Staszic - biografia i charakterystyka twórczości

Stanisław Staszic należy do najciekawszych polskich myślicieli i działaczy XVIII i XIX wieku. Według Andrzeja Walickiego Staszic był twórcą polskiej geopolityki tj. nauki zajmującej się badaniem oddziaływania środowiska geograficznego na politykę międzynarodową. Na tle ówczesnej... Więcej »

Więcej »

Stanisław Supłatowicz – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Stanisław Supłatowicz (Sat – Okh w języku shawnee - Długie Pióro ps. Kozak) – polski artysta i pisarz pochodzenia indiańskiego; żołnierz AK. Przyszedł na świat 15 kwietnia 1925 r. w Kanadzie. Lata dzieciństwa spędził wśród Indian na Alasce. Jego życie... Więcej »

Więcej »

Stanisław Wyspiański - biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Stanisław Wyspiański urodził się w 1869 roku w Krakowie. Był synem rzeźbiarza i fotografika Franciszka Wyspiańskiego i Marii z Rogowskich. Pracownia ojca mieściła się u stóp Wawelu w domu Jana Długosza. Od dzieciństwa Wyspiański chłonął atmosferę rodzinnego miasta... Więcej »

Więcej »

Stefan Żeromski - biografia i charakterystyka twórczości

Stefan Żeromski należał do najpopularniejszych polskich autorów przełomu XIX i XX wieku. Jego twórczość stanowiła istotny głos w sprawach społecznych obyczajowych i politycznych – prowokowała dyskusje wzbudzała kontrowersje inspirowała. Żeromski urodził się w 1864... Więcej »

Więcej »

Szymon Szymonowic - biografia i charakterystyka twórczości

Julian Krzyżanowski wybitny historyk literatury przyznał Szymonowi Symonowicowi miano najwybitniejszego poety wśród następców Kochanowskiego. Szymonowic urodził się we Lwowie w 1558 roku. Pochodził z rodziny mieszczańskiej jednak w uznaniu zasług na polu literatury został w... Więcej »

Więcej »

Tadeusz Borowski – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Tadeusz Borowski urodził się w 1922 roku w Żytomierzu na Ukrainie. Rodzice pisarza zostali przez bolszewików uznani za wrogów Związku Radzieckiego za co pod koniec lat 20. zesłano ich na Syberię. Borowski trafił wówczas pod opiekę ciotki a w 1932 roku wraz ze... Więcej »

Więcej »

Tadeusz Boy-Żeleński - biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Tadeusz Boy-Żeleński urodził się w 1874 roku w Warszawie w rodzinie o korzeniach szlacheckich. Jego ojciec Władysław Żeleński był kompozytorem. W 1892 roku Boy-Żeleński rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W okresie studenckim wykazywał jednak duże skłonności... Więcej »

Więcej »

Tadeusz Gajcy – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Tadeusz Gajcy urodził się w 1922 roku w Warszawie w rodzinie robotniczej. Ukończył gimnazjum księży Marianów na Bielanach. Maturę uzyskał zaś w okresie okupacyjnym w 1941 roku na tajnych kompletach. Podczas wojny podjął również studia polonistyczne na tajnym Uniwersytecie... Więcej »

Więcej »

Tadeusz Konwicki – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Tadeusz Konwicki - syn Michała Konwickiego i Jadwigi z domu Kieżun - przyszedł na świat 22 czerwca 1926 r. w Nowej Wilejce (dzielnica Wilna). W młodości uczył się w Gimnazjum im. Zygmunta Augusta a następnie już po wybuchu II wojny światowej uczęszczał na tajne komplety. Maturę... Więcej »

Więcej »

Tadeusz Miciński - biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Tadeusz Miciński urodził się w 1873 roku w Łodzi. Był synem Rudolfa Micińskiego geometry pracującego przy budowie kaliskiej drogi żelaznej i Wandy z Pruskich. Ukończył gimnazjum w Warszawie a następnie studiował historię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1896 roku... Więcej »

Więcej »

Tadeusz Peiper – biografia i charakterystyka twórczości

Tadeusz Peiper urodził się w podkrakowskim Podgórzu (obecnie dzielnica miasta) w 1891 roku. Pochodził z rodziny żydowskiej ale przyjął chrzest i został katolikiem. Wybuch I wojny światowej zastał go we Francji – była to dlań sytuacja bardzo trudno ponieważ pozostawał obywatelem... Więcej »

Więcej »

Tadeusz Różewicz – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Tadeusz Różewicz urodził się w 1921 roku w Radomsku. Jego ojciec Władysław Różewicz był urzędnikiem sądowym. Poeta ukończył Gimnazjum im. Feliksa Fabiańskiego w Radomsku. Starszy brat autora „Kartoteki” Janusz był poetą. Tuż przed wybuchem II wojny... Więcej »

Więcej »

Tomasz Mann – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Tomasz Mann urodził się w 1875 roku w Lubece. Pochodził z zamożnej mieszczańskiej rodziny jego ojciec był handlarzem zboża i senatorem miasta. Po śmierci ojca Mann wraz z rodziną zamieszkał w Monachium gdzie jako wolny słuchacz uczęszczał na uniwersytet. Wcześnie zaczął tworzyć... Więcej »

Więcej »

Tyrteusz - biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Tyrteusz to poeta i śpiewak grecki z okresu ok. VII w. p.n.e. Według źródeł pochodził z Aten lub ze Sparty. Jak głosi legenda został on wysłany na pomoc Sparcie podczas II wojny messeńskiej przeciwko Messeńczykom kiedy Spartanie zwrócili się o pomoc do Anteńczyków... Więcej »

Więcej »

Tytus Czyżewski – biografia i charakterystyka twórczości

Obecnie Tytus Czyżewski pamiętany jest przede wszystkim jako malarz i osoba szukająca informacji o nim natrafia przede wszystkim na analizę jego twórczości plastycznej. Jednak był on również poetą i jak jednak zauważył Czesław Miłosz: utwory jego mają prawo do swego miejsca... Więcej »

Więcej »

Umberto Eco – biografia i charakterystyka twórczości

Umberto Eco był bodaj najbardziej znanym i poważanym intelektualistą współczesnych Włoch. Światową reputację zapewniły mu już prace naukowe a twórczość beletrystyczna uczyniła go nie tylko gwiazdą mediów ale również milionerem. Eco urodził się w Alessandrii... Więcej »

Więcej »

Ursula K. Le Guin – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Ursula Kroeber Le Guin przyszła na świat 21 października 1929 r. w Berkeley w Kalifornii. Córka znanego profesora antropologii (Alfreda Louisa Kroebera) i pisarki (Theodory Kracaw) dorastała w środowisku w którym niezwykle ceniono literaturę i prowadzono żarliwe dyskusje... Więcej »

Więcej »

Vladimir Nabokov – biografia i charakterystyka twórczości

Vladimir Nabokov to jeden z największych oryginałów i skandalistów literackich XX wieku. Trudno usytuować go wśród innych pisarzy trudno nawet osadzić go w którejś z narodowych literatur – pisać zaczynał bowiem po rosyjsku po czym przeszedł na język angielski.... Więcej »

Więcej »

Wacław Potocki - biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Wacław Potocki urodził się w 1621 r. w Woli Łużańskiej. Należał on do wyznającej arianizm rodziny ziemiańskiej herbu Szreniawa. Wykształcenie odebrał najprawdopodobniej w szkole ariańskiej mieszczącej się w Raciborsku pod Krakowem. W wieku zaledwie 17 lat przyszły literat... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy z kategorii Biografie

Dante Alighieri – biografia i...

Biografia Dante Alighieri urodził się w maju 1265 roku we Florencji w średniozamożnej rodzinie szlacheckiej. Niewiele wiadomo na temat poszczególnych członków...

Stanisław Ignacy Witkiewicz –...

Biografia Stanisław Ignacy Witkiewicz przyszedł na świat 24 lutego 1885 r. w Warszawie. Był synem Stanisława Witkiewicza - cenionego malarza pisarza i architekta propagatora...

Ernest Bryll – biografia i charakterystyka...

Ernest Bryll należy do najbardziej wszechstronnych postaci współczesnej polskiej kultury. Poeta prozaik dyplomata wykładowca – trudno stwierdzić która...

Astrid Lindgren – biografia i...

Biografia Astrid Lindgren (pełne nazwisko: Astrid Anna Emilia Lindgren) – autorka literatury dziecięcej pochodzenia szwedzkiego. Przyszła na świat 14 listopada 1907...

Paweł Zuchniewicz – biografia...

Paweł Zuchniewicz urodził się w 1961 roku. Jest dziennikarzem i działaczem katolickim. Skończył studia dziennikarskie w 1986 roku. Uczył się również w Instytucie...

Jarosław Iwaszkiewicz – biografia...

Jarosław Iwaszkiewicz to zapewne jedna z najbardziej skomplikowanych postaci polskiej literatury XX wieku. Potomek rodziny szlacheckiej (urodzony w 1892 w Kalniku) w okresie...

Alan Aleksander Milne – biografia...

Biografia Alan Aleksander Milne – angielski pisarz autor takich książek dla dzieci jak: „Kubuś Puchatek” (1926) oraz „Chatka Puchatka” (1928)....

Wojciech Kuczok – biografia i...

Biografia Wojciech Kuczok – polski prozaik krytyk filmowy scenarzysta a także poeta i speleolog ( z zamiłowania). Przyszedł na świat 18 października 1972 r. w Chorzowie....

Nancy Kleinbaum – biografia i...

Biografia Nancy H. Kleinbaum – amerykańska pisarka dziennikarka i publicystka. Urodziła się w 1948 r. W latach 1966 – 1970 studiowała na Northwestern University...