Unikalne i sprawdzone teksty

Stanisław Przybyszewski - biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Stanisław Przybyszewski urodził się w 1868 roku w Łojewie pod Inowrocławiem. Był synem wiejskiego nauczyciela Józefa Przybyszewskiego i Doroty z Grąbczewskich. Uczył się w gimnazjach toruńskim i wągrowieckim a po uzyskaniu matury studiował w Berlinie architekturę i medycynę.... Więcej »

Więcej »

Stanisław Staszic

Stanisław Staszic należy do najciekawszych polskich myślicieli i działaczy XVIII i XIX wieku. Według Andrzeja Walickiego Staszic był twórcą polskiej geopolityki tj. nauki zajmującej się badaniem oddziaływania środowiska geograficznego na politykę międzynarodową. Na tle ówczesnej... Więcej »

Więcej »

Stanisław Supłatowicz – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Stanisław Supłatowicz (Sat – Okh w języku shawnee - Długie Pióro ps. Kozak) – polski artysta i pisarz pochodzenia indiańskiego; żołnierz AK. Przyszedł na świat 15 kwietnia 1925 r. w Kanadzie. Lata dzieciństwa spędził wśród Indian na Alasce. Jego życie... Więcej »

Więcej »

Stanisław Wyspiański - biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Stanisław Wyspiański urodził się w 1869 roku w Krakowie. Był synem rzeźbiarza i fotografika Franciszka Wyspiańskiego i Marii z Rogowskich. Pracownia ojca mieściła się u stóp Wawelu w domu Jana Długosza. Od dzieciństwa Wyspiański chłonął atmosferę rodzinnego miasta... Więcej »

Więcej »

Stefan Żeromski

Stefan Żeromski należał do najpopularniejszych polskich autorów przełomu XIX i XX wieku. Jego twórczość stanowiła istotny głos w sprawach społecznych obyczajowych i politycznych – prowokowała dyskusje wzbudzała kontrowersje inspirowała. Żeromski urodził się w 1864... Więcej »

Więcej »

Szymon Szymonowic

Julian Krzyżanowski wybitny historyk literatury przyznał Szymonowi Symonowicowi miano najwybitniejszego poety wśród następców Kochanowskiego. Szymonowic urodził się we Lwowie w 1558 roku. Pochodził z rodziny mieszczańskiej jednak w uznaniu zasług na polu literatury został w... Więcej »

Więcej »

Tadeusz Borowski – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Tadeusz Borowski urodził się w 1922 roku w Żytomierzu na Ukrainie. Rodzice pisarza zostali przez bolszewików uznani za wrogów Związku Radzieckiego za co pod koniec lat 20. zesłano ich na Syberię. Borowski trafił wówczas pod opiekę ciotki a w 1932 roku wraz ze... Więcej »

Więcej »

Tadeusz Boy-Żeleński - biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Tadeusz Boy-Żeleński urodził się w 1874 roku w Warszawie w rodzinie o korzeniach szlacheckich. Jego ojciec Władysław Żeleński był kompozytorem. W 1892 roku Boy-Żeleński rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W okresie studenckim wykazywał jednak duże skłonności... Więcej »

Więcej »

Tadeusz Gajcy – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Tadeusz Gajcy urodził się w 1922 roku w Warszawie w rodzinie robotniczej. Ukończył gimnazjum księży Marianów na Bielanach. Maturę uzyskał zaś w okresie okupacyjnym w 1941 roku na tajnych kompletach. Podczas wojny podjął również studia polonistyczne na tajnym Uniwersytecie... Więcej »

Więcej »

Tadeusz Konwicki – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Tadeusz Konwicki - syn Michała Konwickiego i Jadwigi z domu Kieżun - przyszedł na świat 22 czerwca 1926 r. w Nowej Wilejce (dzielnica Wilna). W młodości uczył się w Gimnazjum im. Zygmunta Augusta a następnie już po wybuchu II wojny światowej uczęszczał na tajne komplety. Maturę... Więcej »

Więcej »

Tadeusz Miciński - biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Tadeusz Miciński urodził się w 1873 roku w Łodzi. Był synem Rudolfa Micińskiego geometry pracującego przy budowie kaliskiej drogi żelaznej i Wandy z Pruskich. Ukończył gimnazjum w Warszawie a następnie studiował historię i filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1896 roku... Więcej »

Więcej »

Tadeusz Peiper – biografia i charakterystyka twórczości

Tadeusz Peiper urodził się w podkrakowskim Podgórzu (obecnie dzielnica miasta) w 1891 roku. Pochodził z rodziny żydowskiej ale przyjął chrzest i został katolikiem. Wybuch I wojny światowej zastał go we Francji – była to dlań sytuacja bardzo trudno ponieważ pozostawał obywatelem... Więcej »

Więcej »

Tadeusz Różewicz – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Tadeusz Różewicz urodził się w 1921 roku w Radomsku. Jego ojciec Władysław Różewicz był urzędnikiem sądowym. Poeta ukończył Gimnazjum im. Feliksa Fabiańskiego w Radomsku. Starszy brat autora „Kartoteki” Janusz był poetą. Tuż przed wybuchem II wojny... Więcej »

Więcej »

Tomasz Mann – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Tomasz Mann urodził się w 1875 roku w Lubece. Pochodził z zamożnej mieszczańskiej rodziny jego ojciec był handlarzem zboża i senatorem miasta. Po śmierci ojca Mann wraz z rodziną zamieszkał w Monachium gdzie jako wolny słuchacz uczęszczał na uniwersytet. Wcześnie zaczął tworzyć... Więcej »

Więcej »

Tyrteusz

Biografia Tyrteusz to poeta i śpiewak grecki z okresu ok. VII w. p.n.e. Według źródeł pochodził z Aten lub ze Sparty. Jak głosi legenda został on wysłany na pomoc Sparcie podczas II wojny messeńskiej przeciwko Messeńczykom kiedy Spartanie zwrócili się o pomoc do Anteńczyków... Więcej »

Więcej »

Tytus Czyżewski – biografia i charakterystyka twórczości

Obecnie Tytus Czyżewski pamiętany jest przede wszystkim jako malarz i osoba szukająca informacji o nim natrafia przede wszystkim na analizę jego twórczości plastycznej. Jednak był on również poetą i jak jednak zauważył Czesław Miłosz: utwory jego mają prawo do swego miejsca... Więcej »

Więcej »

Umberto Eco – biografia i charakterystyka twórczości

Umberto Eco był bodaj najbardziej znanym i poważanym intelektualistą współczesnych Włoch. Światową reputację zapewniły mu już prace naukowe a twórczość beletrystyczna uczyniła go nie tylko gwiazdą mediów ale również milionerem. Eco urodził się w Alessandrii... Więcej »

Więcej »

Ursula K. Le Guin – biografia i charakterystyka twórczości

Biografia Ursula Kroeber Le Guin przyszła na świat 21 października 1929 r. w Berkeley w Kalifornii. Córka znanego profesora antropologii (Alfreda Louisa Kroebera) i pisarki (Theodory Kracaw) dorastała w środowisku w którym niezwykle ceniono literaturę i prowadzono żarliwe dyskusje... Więcej »

Więcej »

Vladimir Nabokov – biografia i charakterystyka twórczości

Vladimir Nabokov to jeden z największych oryginałów i skandalistów literackich XX wieku. Trudno usytuować go wśród innych pisarzy trudno nawet osadzić go w którejś z narodowych literatur – pisać zaczynał bowiem po rosyjsku po czym przeszedł na język angielski.... Więcej »

Więcej »

Wacław Potocki

Biografia Wacław Potocki urodził się w 1621 r. w Woli Łużańskiej. Należał on do wyznającej arianizm rodziny ziemiańskiej herbu Szreniawa. Wykształcenie odebrał najprawdopodobniej w szkole ariańskiej mieszczącej się w Raciborsku pod Krakowem. W wieku zaledwie 17 lat przyszły literat... Więcej »

Więcej »

Losowe tematy

Lucy Maud Montgomery – biografia...

Biografia Lucy Maud Montgomery to pisarka której twórczość przyniosła jej wieloletnią sławę a jej utwory znane są wśród rzesz czytelników...

Wiktor Gomulicki – biografia i...

Biografia Wiktor Gomulicki (właśc. Wiktor Teofil Gomulicki pisał pod pseudonimem Fantazy) – polski poeta i prozaik kolekcjoner a także badacz historii Warszawy; czołowy...

Homer

Biografia Homer żył prawdopodobnie w VIII w. p.n.e. Był poetą greckim. Przypisuje mu się także autorstwo dwóch eposów – „Iliady” i „Odysei”...

Tyrteusz

Biografia Tyrteusz to poeta i śpiewak grecki z okresu ok. VII w. p.n.e. Według źródeł pochodził z Aten lub ze Sparty. Jak głosi legenda został on wysłany na pomoc...

Borys Pasternak – biografia i...

Borys Pasternak uważany jest za jednego z gigantów rosyjskiej literatury XX wieku. Był też niewątpliwie postacią barwną i w pewnym sensie tragiczną. Urodził się...

William Golding – biografia i...

William Golding uchodzi za jednego z najwybitniejszych XX-wiecznych pisarzy anglojęzycznych. W 1983 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Jego powieści mają status kultowych...

Agnieszka Osiecka – biografia...

Agnieszka Osiecka zajmuje specyficzne miejsce w dziejach polskiej literatury. Rzadko wymieniana jest w podręcznikach akademickich nie zestawia się jej z wielkimi poetami XX...

Rene Goscinny – biografia i charakterystyka...

Biografia Rene Goscinny – francuski pisarz i autor scenariuszy komiksowych. Twórca m. in. znanych serii o Lucky Luke’ u i Asteriksie. W Polsce zasłynął...

Janina Porazińska – biografia...

Janina Porazińska – polska pisarka autorka baśni i wierszy dla najmłodszych czytelników a także tłumacz literatury szwedzkojęzycznej. Urodziła się 29 września...